NOWE IDEE I TRENDY
Zmiany ustrojowe i społeczno-gospodarcze ostatnich ponad 30. lat wpływały także na kształt systemu planowania przestrzennego w Polsce. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat aktywnej działalności wojewódzkich biur planowania przestrzennego zmieniło się prawie wszystko – począwszy od zakresu sporządzanych opracowań, po metody i narzędzia planistyczne. Zmianie uległy również zależności miedzy dokumentami planistycznymi sporządzanymi na różnych poziomach zarządzania. Wydaje się, że teraz także znajdujemy się w momencie przełomowym.


Idea zintegrowanego planowania rozwoju w celu budowania kapitału terytorialnego w sposób szczególny uwzględnia i łączy elementy społeczne, gospodarcze oraz środowiskowe i bezpośrednio odnosi się do wymiaru terytorialnego.
Prowadzenie nowej polityki rozwoju, odnoszącej się do konkretnego terytorium, w zasadniczym stopniu zmienia rolę i znaczenie planowania przestrzennego oraz postrzeganie przestrzeni. Ma to szczególne znaczenie na poziomie regionalnym, gdzie zróżnicowanie poszczególnych obszarów województwa ze względu na ich zasoby jest możliwe do zdiagnozowania w skali subregionalnej. Takie spojrzenie na region umożliwia łączenie potencjałów rozwojowych, właściwe ukierunkowanie interwencji i uzyskanie efektu synergii procesów rozwoju.

NOWE WYZWANIA
Przed nami nowe wyzwania i bardzo szybko zmieniające się uwarunkowania, w tym m.in.: zmiany klimatu, niekorzystne procesy demograficzne, nieuchronne zmiany technologiczne czy postępujący chaos przestrzenny i trwające zmiany systemu planowania przestrzennego. Planowanie rozwoju przestrzennego, obejmujące kilka przyszłych dekad, w takich warunkach i w obliczu licznych szoków rozwojowych, wydaje się bardzo trudne.
Wszystko to powoduje, że potrzebne jest nowe spojrzenie na rozwój i określenie nowej roli planowania regionalnego w tak szybko zmieniającej się rzeczywistości.
Wciąż zadajemy sobie pytania o rolę i zakres planu zagospodarowania przestrzennego województwa, jego miejsce w tworzonym nowym systemie planowania rozwoju oraz relacje z dokumentami sporządzanymi na różnych poziomach zarządzania.
Rosnąca rola poziomu ponadlokalnego w planowaniu rozwoju umożliwia podejmowanie wspólnych działań i tworzenie warunków dla wzmacniania potencjałów i minimalizacji barier rozwojowych. Wydaje się, że wymiar terytorialny ma tu kluczowe znaczenie i będzie odgrywał coraz większą rolę.

BIURO PRZYSZŁOŚCI
JACY BĘDZIEMY?
Nadal profesjonalni, kreatywni i starający się sprostać czekających nas wyzwaniom. Zmiany technologiczne i nowe cyfrowe narzędzia pracy na pewno zmienią w znacznym stopniu charakter i specyfikę planowania przestrzennego, a zintegrowane podejście do procesów planowania rozwoju w jeszcze większym stopniu wpłynie na interdyscyplinarność naszych działań.
