Analiza przebiegu i wyposażenia szlaków kulturowych w województwie wielkopolskim
Czym właściwie są szlaki kulturowe? Ile ich mamy w Wielkopolsce? Gdzie występują, jak przebiegają? Kto nimi zarządza? Jakie konkretnie zasoby i walory prezentują? Jaka jest ich dostępność?
Na te i inne pytania odpowiada przeprowadzona w Wielkopolskim Biurze Planowania Przestrzennego w Poznaniu „Analiza przebiegu i wyposażenia szlaków kulturowych w województwie wielkopolskim”.
W opracowaniu przebadano szlaki kulturowe o randze międzynarodowej, krajowej i regionalnej. Przedstawiono ich przebiegi oraz zlokalizowano obiekty i miejsca kulturowe, podzielono je i opisano wg różnych kryteriów.
Oprócz rangi określono ich: zasięg przestrzenny, genezę, tematykę, sposób przemieszczania się, motyw podróżowania oraz sposób wytyczenia i oznakowania. Każdy ze szlaków opatrzony został charakterystyką prezentującą jego walory.
Szlaki kulturowe pozwalają łączyć aktywność fizyczną z poznawaniem zabytków i dóbr kultury współczesnej oraz historii, poszerzają wiedzę i dostarczają nowych doświadczeń. Oferują eksplorowanie obiektów i miejsc nie tylko znanych i często odwiedzanych, ale także tych mało popularnych czy nawet zapomnianych. Są dostępne dla szerokiego wachlarza odbiorców – mieszkańców regionu oraz turystów z Polski czy zagranicy.
W Wielkopolsce wytyczono szereg szlaków kulturowych umożliwiających spotkanie z różnorodnym dziedzictwem kulturowym regionu. Przemierzając je możemy odwiedzić m.in. miejsca związane z początkami państwowości polskiej, z Powstaniem Wielkopolskim, liczne zespoły rezydencjonalne i klasztorne, muzea i skanseny, obiekty i urządzenia związane z koleją oraz osobliwości przyrodnicze. Zapoznamy się z kuchnią regionalną i produktami regionalnymi, a także wielkopolskimi browarami i winnicami.
Wielkopolska baza szlaków kulturowych zebrana i udokumentowana w prezentowanej Analizie może wspierać podmioty zarządzające szlakami i obiektami na szlakach oraz jednostki samorządu terytorialnego we współpracy na rzecz rozwoju samych szlaków oraz terenów, przez które prowadzą. Może być także źródłem inspiracji dla turystów, którzy chcą poznawać piękno naszego regionu.